Redukční výpal keramiky

20120915V závěru prázdnin se v letní dílně Petra Jurníčka ve Zbýšově uskutečnila zajímavá akce. Pohled do dílny a na práce několika zúčastněných keramiků najdete na obrázcích v připojené galerii.

Odkazy na některé účastníky, informace, přátele …
www.hrncirna.cz
www.keramika-slavonice.com
keramikamlha.webnode.cz
www.artkeramika.cz

fotoalbum – Redukční výpal keramiky

Staro - Nová pec na dříví – tedy tentokrát jen dodatky a doplňky u nás doma

nova_pecPo cca čtyřech letech provozu jsem se rozhodl svou pec na dříví i způsob vedení výpalů opět trošku pozměnit. Inspirací mi byly jednak poznatky a informace z výpalu vedeného mistrem Masakazu Kusakabem s přáteli z Klikova – /vedení výpalu, využití „ topeníček“/, tak i informace o pro mě zajímavé peci od paní Magdy Brožové z její návštěvy keramiků ve Francii, doplněné informacemi z internetu o těchto pecích stavěných dle keramika Marca Fellera. Dalším zdrojem informací je článek publikovaný na stránkách portálu Art-keramika o experimentech a konstrukci jedné z pecí keramického studia Kohoutov a také výpaly nových pecí s Mirkou a Petrem o.s.Doupě.

Stavba naší pece je zachycena v předchozích povídáních, tak jen k novým prvkům… Komín pece jsem postupně zvyšoval až na stávajících cca 5,5 metru, doplnil o další uzaviratelné otvory, – regulaci – přisávání vzduchu do spalin.

Pokračování tohoto článku »»»

Jezírka Banat

jezirkaOpět jen malá reportáž z naší kratičké návštěvy u přátel, společnosti Jezírka Banat, Hněvotín, psč.783 47, / je to jen kousíček od Olomouce.

A proč jsme tam byli s fotoaparátem – tato specializovaná prodejna se nedávno přestěhovala do nových prostor.

Na cca 3 0000 metrech prodejní a skladové plochy je k nahlédnutí ale i k okamžité montáži připravena celá řada filtrů, nádrží pro ryby, ale i vodní rostliny a mnoho dalšího více či méně příbuzného zboží… a v neposlední řadě k vidění několik velmi pěkně upravených ukázkových jezírek s rybami, novinky- materiál pro zahradní terasy, a i dost místa pro zaparkování.

Pokračování tohoto článku »»»

Brněnské dny čaje a keramiky 2012.

brnocaj1Opět malá reportáž z krásného víkendu . Je to již tradiční akce a tak jen něco málo obrázků ze soboty – výpal technikou raku, čajování, ochutnávky. Přikládám pozvánku se jmény zúčastněných které z části na obrázcích najdete :
Čajovnu s posezením . Připravíme vám čaje čínské, japonské a indické. Těšte se na letošní sklizně!
Ukázku přípravy čaje matcha. Japonky ve stylovém oblečení vás pozvou na pravý japonský čajový obřad.
Výpal keramiky formou raku. Mistr keramiky Bob Jakeš před vašima očima bude vytahovat z pece výrobky, které vytvořily jeho šikovné ruce.
Prodejní výstavu čajové keramiky a porcelánu. Své dílo představí keramici: Yasuo Nishida, Vladimír Groh, Karel Žíla, Dan Seko.
Ukázky břišního tance a bojových umění. Vystoupí duo Alegria, Afsana se svými studentkami a skupina Hurriya, Krajina pohybu-Taiji Quan, Sahadža joga, Česko-čínská akademie Kung-fu, Yoshinkan Aikido, dojo Boyokan, Česká asociace Chen Tai Ji Quan.
Hudbu. K pohodě a klidně i k tanci bude hrát Ivan Jašek a Shivanam.
Výstavu bonsají Petra Hrona.
Výstavu ikebany Jany Böhm Koshu. Paní Jana Böhm předvede na místě i tvarování ikebany.
a více informací najdete na stránkách organizátorů a účasrníků www.luzanky.czwww.chajovna.cz


Krásné počasí, příjemní lidé, skvělé čaje, pohoda…

fotoalbum – Brněnské dny čaje a keramiky 2012

Keramika - pan Pravoslav Dorda

dordaJe mi potěšením, že po první reportáži a obrázcích keramiky z této dílny, která pochází z prosince roku 2002 – /viz odkaz na archív mých stránek, Vás všechny tímto mohu informovat o pokračující práci této skvělé dílny, o tvorbě našich přátel a i uvedení do provozu jejich nových internetových stránek, které najdete na adrese: www.keramikadorda.cz

Pro inspiraci k jarnímu výletu / v tomto zimním nečase / přikládám několik obrázků z naší loňské návštěvy na Valašsku .

Jiří Svačina foto Tomáš Macek.

fotoalbum – Pravoslav Dorda