Wabi – sabi

sequoiaDnes s obrázkem nebari jednoho prastarého stromu vkládám několik střípků – kousek převzatého staršího, nyní jen drobet upraveného povídání „ i na téma Wabi – sabi“. To jsou názvy ve spojení s uměním bonsai a Japonskem občas uváděné. Legenda – dílo – zápisky Curezuregusa je přibližují … netrpělivý čtenář zvyklý na zkratky nechť si prosím přečte alespoň poslední odstavce …

Původ textu je v nakladatelství Odeon kdysi vydaná, která obsahuje tři klasická díla japonské literatury zápiskového žánru zuihicu – Sei Šónagon, Kamo no Čómei, Jošida Kenkó: Zápisky z volných chvil, Praha, Odeon, 1984 , / a recenze na ni/. Vedle Důvěrných sešitů od dvorní dámy Sei Šónagon z konce 10.století a Zápisků z poustevny napsaných mnichem Kamo no Čómeiem z počátku století třináctého se ve výše uvedené knize nacházejí i Zápisky z dlouhé chvíle, jejichž autorem je mnich ze starobylé rodiny šintoistických kněží Jošida Kenkó.

Pokračování tohoto článku »»»

Fuchsie

fuschieV zimním období je pestrých květů málo , ale zase více času zpracovat obrázky a třeba i plánovat možné výlety na léto.
Připojená fotografie, pochází z mé návštěvy Buchlovic v červenci 2011. Základní informace k této sbírce jsou na jednom z obrázků, a tak snad jen že za shlédnutí zcela jistě stojí i zámek a přilehlý vělmi pěkně udržovaný park. Příjemní lidé, možnost nákupu, jmenovkami dobře označených, zdravých rostlin a i návštěvy sbírek a prodejen bonsají v blízkém Uherském Hradišti dělá z této oblasti Jižní Moravy, domnívám se, docela zajímavý cíl…

fotoalbum – Fuschie

Keramika na závěr roku 2011

20111218keramikaRok 2011 se s námi pomalu loučí . Práce na zahradě mé i přátel díky počasí v těchto dnech pro letošní rok skončily a tak je trochu více času… Včera, po mnoha deštivých a zamlžených dnech bylo chvíli jasno a tak jsem nafotil některé misky z posledních výpalů. Jsou většinou vytočené na kruhu, ale ty mé oblíbené malušké a drobnější jsou v poslední době hodně jen tak volně vyklepávané „z ruky“.

Jsou to materiály – hlíny vesměs od f. Pávek , ale v poslední době jsem získal od přátel, firmy Propec z Úval u Prahy, několik zajímavých vzorků hlíny ze Španělska. Také jsou tu zastoupeny některé nově namíchané glazury, z naší dílny, i barvy z receptů získaných od přátel Mirky Randové a Petra Nováka – jejich atelieru Doupě .

fotoalbum – Keramika na závěr roku 2011

UMĚLECKÁ ŘEMESLA 2011

20111018brnokováři, vitrážníci, šperkaři, řezbáři, restaurátoři nábytku, .........

Křížová chodba Nové radnice ( vchod z Dominikánské ulice )
Výstava bude zahájena 17.10.2011 v 17:00
Otevřeno denně od 10"00 do 17:00
Výstava potrvá do 10.11.2011

To vše v centru Brna – výstava prací řemeslníků – umělců našeho regionu… Drobet z atmosféry včerejšího zahájení, kterého jsme se s přítelem Tomášem Mackem ( www.artkeramika.cz ) zúčastnili, najdete v připojené galerii.

fotoalbum – UMĚLECKÁ ŘEMESLA 2011

Doupě - výpal dvou pecí

doupe1Občas není špatné si i v největším chvatu chvilku sednout … odpočnout…

a tak jsme se s Anitkou, Tomášem Mackem a jeho Dagem včera vypravili na výlet. Naším cílem bylo shlédnout vybírání zboží z výpalu menší i větší pece s výrobky a vzorky glazur -absolventských prací účastníků keramických kurzů, které naši přátelé v letošních prázdninách pořádali.

Příjemným překvapením /v pecích/ pro nás bylo množství keramiky vytvořené jemnou ženskou rukou, nejen od Mirky Randové ale z dílen Magdy Brožové, Jany Matiščíkové , i dalších hostů. A tak bylo co prohlížet, nad čím diskutovat . Nesmím zapomenou a pochválit autory za vypálené desítky pečlivě popsaných vzorečků, různých kombinací materálů a glazur …a i skvělý kuchyňský servis s vybranými lahůdkami…a sluníčko, no pohodička pohoda…

Obrázky napoví více, a tak si prosím prohlédněte připojenou galerii.

Děkuji za krásný den a pozdrav všem…

Autoři a stavitelé pecí Doupě o.p.s. jsou Miroslava Randová a Petr Novák . Více informací o keramickém centru Doupě a jejich práci najdete na www.kcdoupe.cz i Tomášových stránkách www.artkeramika.cz

fotoalbum – Doupě – výpal dvou pecí