Staro - Nová pec na dříví – tedy tentokrát jen dodatky a doplňky u nás doma

nova_pecPo cca čtyřech letech provozu jsem se rozhodl svou pec na dříví i způsob vedení výpalů opět trošku pozměnit. Inspirací mi byly jednak poznatky a informace z výpalu vedeného mistrem Masakazu Kusakabem s přáteli z Klikova – /vedení výpalu, využití „ topeníček“/, tak i informace o pro mě zajímavé peci od paní Magdy Brožové z její návštěvy keramiků ve Francii, doplněné informacemi z internetu o těchto pecích stavěných dle keramika Marca Fellera. Dalším zdrojem informací je článek publikovaný na stránkách portálu Art-keramika o experimentech a konstrukci jedné z pecí keramického studia Kohoutov a také výpaly nových pecí s Mirkou a Petrem o.s.Doupě.

Stavba naší pece je zachycena v předchozích povídáních, tak jen k novým prvkům… Komín pece jsem postupně zvyšoval až na stávajících cca 5,5 metru, doplnil o další uzaviratelné otvory, – regulaci – přisávání vzduchu do spalin.

Horní část nyní tvoří „hlava“ která zlepšuje vyhořívání spalin a v mezidobí chrání dílo před nepohodou. Další drobnou úpravou umožňující nové experimenty byl otvor v zadní části komínu pro uzavírací klapku a následné provrtání komínu – otvory pro vložení trubek výměníku vedených napříč komínem ./viz foto nástroje a i provedení/ . Na klapku je napojen kanál z žáruvzdorných tvarovek + cihel /seknhend/ který přivádí horký vzduch „zkratkou“ vedenou nad klenbou pece do horní části topeniště – bary-boxu. /rošt v horní části topeniště občas sloužil k pečení masa, má nyní další využití /. Následující první zkoušky provozovat tento systém jako „ samotížný“/ – původní záměr byl provoz bez ventilátoru/ se nám nedařily , a tak posledním krokem v roce 2011 byla instalace přídavného ventilátoru -/průměr 400, 0.19kw,880 ot./min/. Tento je upevněn na přední části komínu, na pohyblivém upevnění, provedeném tak , aby v počátku výpalu a i kdykoli v jeho průběhu umožňoval provoz bez ventilátoru – jeho odklopení – a zejména v závěru výpalu i těsné uzavření výměníku a přívodu vzduchu do topeniště . Takto je možné vést výpal s úvodním pomalým náběh teplot bez ventilátoru, tak i v závěru s rychlým úplným uzavřením – utěsněním a pozvolným chládnutím zcela utěsněné pece s redukčním prostředím. /pro uzavření výměníku bylo využito staré víko z popelnice vyložené sibrl.vatou viz foto. / a také – / Při odklopení je takto ventilátor chráněn před obráceným tahem – žárem sálajícím z výměníku./ viz noční obrázky foceno je to přes běžící ventilátor…/. Drobné úpravy umožňující rychlé přesné ovládání, těsné uzavření a zajištění prostředí s vysokou teplotou, byly provedeny i na přikládacích dvířcích bary-boxu. Větší boční dvířka šetří práci při štípání dřeva …zajištění zvyšuje bezpečnost…

Proudění vzduchu tlačeného ventilátorem do topeniště – bary-boxu je stabilní, je snadno regulovatelná rychlost spalování. Vzduch ,dle teploty v komíně, předehřívaný ve výměníku až na cca 700°C je nyní využíván a zvyšuje výkon topeniště, /teplota povrchu výměníku cca 1000°C /. Horký kouř dříve bez užitku odcházel komínem… Pec je v průběhu výpalu dobře ovladatelná. S náležitou opatrností je možno spálit i piliny a drobný dřevní odpad. Zkrátila se střední část výpalu,500–1000°C a snížila spotřeba paliva… Dle mého názoru, je takto umožněno ještě lépe pracovat s popelovými nálety, využívat systém ohně hořícího v topeništi dolů, snadno spalovat jak velká polena, tak dle potřeby, například v redukcích, i kůru a drobné větvičky.

Prostor vsázky – rozpon klenby složené z lehkých izolačních cihel zůstal nezměněn 1.1m x 0.9 v 1.4 m, trojitá izolace komory byla ještě zesílena, komín s vloženým výměníkem o světlém průřezu 0.25×0.4, nyní končí ve výšce 5 m. Dosažená teplota nad podlahou u bary-boxu 1380°C /dle žároměrek /. Omlouvám se za ne příliš kvalitní fotografie pořizované v průběhu prací-výpalů…Snad je vše důležité na těchto snímcích vidět. Vaše případné otázky zodpovím – e. adresa viz www.bonsai.cz

Odkazy na přátele a v textu zmíněné zdroje informací.
www.artkeramika.cz
www.miharuarts.com
www.kcdoupe.cz
keramikstudio.artkeramika.cz
www.hlinice.cz
www.keramiko.cz
brozova-keramika.cz

Fotoalbum – Nová pec na dříví 2012