Noelanders trophy

První větší Evropskou výstavou je letos již devátý ročník tradiční lednové Noelanders trophy. Kompletní informace najdete na těchto stránkách .:

Noelanders trophy

Další informace najdete na stránkách Belgické bonsai asociace

www.bonsaiassociation.be

Pokračování tohoto článku »»»

Čarověníky

Čarověníky – v odborné zahradnické literatuře se nejčastěji setkáme s označením pouze ve zkratkách – v angličtině W.B. – / Witche´s Broom /, v překladu snad čarovějné koště, v němčině H.B. /Hexenbessen /.

Pokračování tohoto článku »»»

Bonsai.cz

pinusPo mnoha letech pěstování bonsají, kaktusů, skalniček a všech možných okrasných i užitkových rostlin u mě v posledním čase dochází ke změně. Tito více než čtyři desítky let hýčkaní „ koníčci na vedlejšku“ se stávají mým hlavním zaměstnáním. Není to žádné zbrklé ani vynucené rozhodnutí, ale pár let pečlivě připravovaný záměr. V roce 2004 se mi po několikaletém úsilí podařilo v blízkosti stávající zahrady získat téměř hektarový pozemek a stavební povolení… A tak nyní již postupně dokončujeme stavební práce spojené s vybudováním nezbytných objektů našeho zahradnictví a projekt nového Zahradnického centra Zastávka se tím dostává do své závěrečné etapy. V roce 2008 budou jeho jednotlivé části postupně uváděny do zkušebního provozu.

A tak jsem se také, po několika letech více či méně úspěšného provozu a korespondence s vámi na stránkách Bonsai.cz v posledních týdnech rozhodl změnit podobu těchto stránek..

Nechal jsem uzavřít naše diskusní fórum. Je to určitě trochu škoda. Jeho uvedení do provozu a udržování dalo dost práce. Ale na českém internetu jsou již chvíli v provozu podobné stránky. Fórum se po počátečním období, zprvu pionýrského, a později, domnívám se, docela zajímavého diskusního kotle v posledních měsících provozu stalo pouze hnízdem rozesilatelů spamů ,ve své otevřené podobě u nás neobstálo a tak ztratilo smysl je dále provozovat.

Nové stránky, s rozšířeným obsahem, který zobrazí všechny naše aktivity, budeme rozbíhat postupně, tak jak se nám bude dařit doplňovat a uvádět do provozu jednotlivé část stránek a i našeho nového zahradnictví .

V areálu je mimo novou prodejnu budována i zásobní zahrada, sbírka okrasných dřevin, kolekce čarověníků, skalky, skleník s jezírkem a nezbytná technologická zařízení.

Nové stránky Bonsai.cz v části „Archív“ zachovají celý stávající obsah u nás dříve zveřejněných článků a fotografií. Na stávající strukturu postupně navážeme novými příspěvky a fotoalbem. Bude tu prostor i pro hosty, jejich příspěvky a zajímavé fotografie.

Rekonstrukcí nyní projde i můj internetový obchod. Doufám že nejpozději s příchodem jara bude opět plně v provozu.

Vážení přátelé, děkuji Vám, všem našim čtenářům i zákazníkům za podporu a přeji hezké dny v novém roce 2008.

2

Druhy a kultivary smrků

Druhy a kultivary smrků

Shodně s předchozími díly našeho seriálu o dřevinách je v tomto článku uveden stručný souhrn informací o některých druzích smrků které jsou domovem nebo vysazovány v našich lesích. Dále jsou zde uvedeny některé druhy které jsou pěstovány v českých parcích , nebo rostou ve sbírkových zahradách, a některé kultivary které jsou množeny ve školkách . Na úvod je také třeba uvést , že zejména novými českými sběry čarověníků se z novinek stává obsáhlý a nepřehledný seznam jmen ve kterém se budeme čím dál obtížněji orientovat.Smrky jsou vždy zelené, obvykle rovně rostoucí, štíhlé stromy s jehlancovitou korunou. Dospělé jsou v přírodě obvykle vysoké 30 až 50 metrů. Kmeny jsou u paty až 3 metry silné, i ve stáří s ne příliš silnou , v šupinách se odlupující borkou. Kořeny jsou rozprostřeny většinou pouze v mělké povrchové vrstvě půdy a tak občas i staré stromy vyvrátí vítr. Šišky jsou vesměs převislé, zřídka vodorovně odstávající z větví, vyjímečně mírně vzpřímené. Všechny druhy smrků rostou v mírném a studeném pásu severní polokoule. Ve studené části mírného pásu rostou v rovinách, v krajích jižnějších – teplých, hlavně na horách. Celý rod má cca 40 druhů, které jsou domovem převážně na „dálném východě“, v oblasti střední až západní Číny a Japonska, – z tohoto území pochází asi 15 druhů, další jsou domovem v Severní Americe. Ve střední Evropě se nalézá jediný původní druh – Smrk ztepilý, P. abies /dříve uváděný jako P.excelsa /. Smrky byly u nás v minulosti vysazovány v obrovském rozsahu a často zcela bezohledně ve vztahu k původním porostům . Výsledkem tohoto hospodaření, které ale bylo zahájeno již asi před cca 100 lety, jsou monokultury , přemnožení škůdci, rozsáhlá poškození mělce kořenících porostů větrem a další škody způsobované přírodě „průmyslovou těžbou. dřeva po česku“.

Pokračování tohoto článku »»»

Modříny I. - druhy

Modříny I. - druhy

S modříny se setkáme jak v nížinách, tak i vysoko v horách na svazích evropských i asijských hor. Ve společenství borovice limby se dokáží vyšplhat až do nadmořské výšky 2000 metrů. Modříny patří k malé skupině jehličnanů, kterým každoročně opadávají všechny jehlice. Tato vlastnost má několik výhod. V bezlistém stavu lépe snášejí tuhé mrazy a lépe odolávají znečištění prostředí.Na jaře rychle vyraší a svazky jehlic vyprodukují potřebné množství biomasy. Mělká a rozlehlá kořenová soustava umožňuje brzký růst v povrchové, nejdříve rozmrzlé vrstvě půdy. Tyto výhody umožnily modřínům obsadit poměrně rozsáhlé oblasti jak v nížinách, tak i většinu hor.

Modříny rostou v chladnějších krajích mírného pásma severní polokoule. Nejseverněji je to až za polárním kruhem, na jihu na Kavkaze a v Himalájích. Tam však vždy jen ve vysokých horách. Na západním pobřeží USA jsme modříny viděli nejvíce v Montaně a Oregonu. Jsou to obvykle štíhlé stromy s jehlancovitou korunou. Ve stáří se silnou hrubou borkou a nepravidelně rozloženými silnými, téměř vodorovnými větvemi.

Pokračování tohoto článku »»»