Mistr, pan Othmar Auer

_0062Sváteční koncert v Nedrahovicích.

Nadpis je poněkud zavádějící, mám na jazyku i simultánní demo, nebo multi tvarování ale ten koncert mistra a žáků, je k danému , myslím si, výstižnější. .= Velká reportáž z prvního dne, se spoustou dobrých fotek Jendy Stropnického je již na www.bonsai-dnes.cz

A tak jen malá ochutnávka obrázků z ruky mé a Lukáše Sirotného + kousek nesouvislého povídánní…

Vyjížděli jsme brzy ráno, Lukáš v první etapě cesty už předchozí den…a tak jsme do Nedrahovic přijeli s ranní rosu…. Zahrada Sosnovcových, co jsem ji neviděl, získala další krásné kameny a několik kouzelných zákoutí . Roste do krásy…

Miska čaje na probuzení a už už přijíždějí další přátelé. S některými se setkávám už léta, jiné vidím snad poprvé, známe se jen z internetu…

K ukázkám tvarování je v malém sále připravena celá řada rostlin různé velikosti i kvality. Snad vše hmotné, co bylo k vidění, je na výše zmíněných reportážích. Pro mě je zajímavý komentář a přístup O.Auera k jednotlivým rostlinám. Jednou je to razantnější zásah, s pomocí všech pomocníků, a ukončení práce která bude pokračovat příští rok, podruhé velmi jemné nastavování větví a precizní tvarování, na další vytržení větví a tvorba šari, nebo naříznutí a vytvoření základu koruny z jednoho přeslenu / Michal Budík/… Je celý den na co se koukat , i nad čím přemýšlet.

Pokračování tohoto článku »»»

To nejlepší nakonec

naposledTradiční podzimní výstava bonsají, s názvem „To nejlepší nakonec“ nás i tentokrát přilákala do Uherského Hradiště .

Ráno jsme čekali kalamitu na Buchlovských kopcích , ale počasí se vyřádilo už v předcházejících dnech, a tak přijíždíme na prodejnu Bonsai centra Isabelia mezi prvními. Jak můžete shlédnout na obrázcích v připojené galerii na rostlinách jsou ještě kapky od nočního deště . To nám nebrání v prohlídce zahrady a známých i neznámých rostlin. Některé kameny /změny v osázení zahrady/ už získávají patinu a i rostliny v půdě i miskách jsou skvělé, nemluvím o nabídce keramiky .

Po kávičce a chvíli povídání s přáteli ze slovenska, kteří tu snad mají téměř převahu, přijíždí španělští hosté /Joan Tomas a jeho přátelé/ a tak se přesouváme do prostor Reduty. Výstava je opět rozdělena do dvou částí. Ve velmi zajímavých prostorách památkáři renovované vazby – na půdě, je umístěna i letos hlavní část vystavených rostlin. Lituji přátele kteří tyto nelehké exponáty po strmých schodech nosili …

Pokračování tohoto článku »»»

Příběh jedné zahrádky, podzim 2006 – podzim 2009.

jednazahradkaČas od času mě přijdou navštívit známí a přátelé. Někdy pokoukat, jindy pro pár rostlin, poradit se, i postěžovat. A tak se tu někdy v roce 2005 objevila Dana a Zdeněk. Že si nechali udělat návrh osázení zahrádky. Ale když jsem si to dílo prohlédl a vysvětlil jim co a jak časem vyroste a bude vypadat, byli z toho trochu smutní. A tak jsme se domluvili že se na to někdy podívám… Můj zájem vzbudila zmínka, že už mají doma i pár větších kamenů, podobných těm mým, tady u nás, / se kterými rád pracuji/ , a že by dovezli i další, pokud by to snad bylo potřeba…
Začínali jsme předzahrádkou . Pás půdy před domem, obrácené k jiho-východu nenabízel mnoho možností, ale našlo se vhodné místo pro několik velkých kamenů, a tak v jejich sousedství vzniklo malé vřesoviště s dorůstající zelenou kulisou kolem plotů – jak na úvodních obrázcích připojené galerie vidíte .

Pokračování tohoto článku »»»

Jedině oheň dokáže oživit hlínu a vdechnout jí život

KLIKOVJedině oheň dokáže oživit hlínu a vdechnout jí život – píše Martin Hadrava, keramik tvořící v jihočeském Klikově. Je to malebná vesnička kterou najdete 4 km od Suchdola nad Lužnicí.

Výroba keramiky tu má dluhou tradici a dodnes se tu dochovalo několik kasselských pecí vytápěných dřívím…

Nás sem tentokrát přilákalo nejen pozvání na výpal v kasselské peci ale i možnost zúčastnit se setkání se známým japonským keramikem a stavitelem pecí na dříví mistrem Masakazu Kusakabem který již poněkolikáté přijel do čech. Ale o dění nejlépe vypovídají obrázky, kterých jsme si tentokrát přivezli hodně … Jsou z úvodních přednášek , ukázek točení a obtáčení čajových misek, přípravy a ochutnávek zeleného čaje, s mistrovými tušovými malbami, výpalu kasselské pece, ale i diskusí nad keramikou – knihami. Příjemné prostředí, usměvaví lidé, sluníčko a pohoda.

Pokračování tohoto článku »»»

Prázdninová pec

plamenPrázdniny zvolna končí a já se až v srpnu dostal k úpravě hlavy komína na naší peci. Pořád se mi zdálo, že jí tam nahoře něco chybí a po shlédnutí obrázků pecí Japonského mistra Kusakabeho, byl u mě k realizaci a drobným úpravám konstrukce – nové „hlavě komína „ už jen krůček.

Do komínového tělesa nízko nad zemí přibyl regulační otvor na přisvání vzduchu – vyhořívání kouře v komíně, nové ukončení a i jejho funkce v provozu je vidět na obrázcích. Citlivou regulací sekundárního vzduchu je možné zvýšit výkon a snížit kouření na minimum. V závěru výpalu si komín „ uvnitř ševelí“ v otvorech hlavy žhne – vše vyhořívá uvnitř.

Pro přiblížení funkce topeniště – bourryho boxu – jsem přidal tři obrázky bez ohně – víko, v poloze na přiložení připravené poleno / na míru / a totéž v topeišti – vše odhořívá a letí v ohni dolů…

Na zbývajících obrázcích jsou naše T-čka pro zkoušky hlín a glazur na příští výpal, a i jeden roztečený nepodarek…Naložená pec před zazděním a po výpalu + pár kousků bonsai misek, různých nádob a detaily některých povrchů – dary ohně z této pece…

Fotoalbum – Prázdninová pec