Pan Othmar Auer a Nedrahovice 2010

nedrahovice2010Po roce se opět přesouváme do zahrady Sošintei. Vyjíždíme s Anitkou již za tmy, je to pro nás rovných 250 km, ale cesta ubíhá dobře a tak jsme na místě opět včas. Zahrada našich přátel je opět trošku jiná, po nočních mrazících v předchozích dnech, v barvách do zlaté – hezká…

K úvodní přednášce jsou tentokrát připraveny i rostliny které přivezl pan O. Auer ze své zahrady v Brixenu. Je to několik borovic, jalovců a nádherný jilm v různém stadiu vývoje. Poslouží mistrovi k názorným ukázkám jak a co…

Pro mě je velmi zajímavý jak komentář k jednotlivým rostlinám, tak informace o jejich stáří a postupném vývoji – způsobu tvarování, ale především dlouholetého pěstování těchto rostlin, rozdílným postupům péče u jednotlivých druhů ….




Jen heslovitě, několik větiček z mistrovy přednášky k pěstování :

tvarování, je jen kratičká epizoda v životě rostliny, hlavní je její dobrý růst, dlouholetá kvalitní péče…

propustná půda, kvalita zálivkové vody , PH , vítr a sluníčko …

stará půda časem dělá problémy, při přesazování zcela odstraňují…

hnojí v letním období často, minerálními hnojivy…

u borovic je důležitá borka, u jalovců šari…zelené partie slouží k vytváření těch již mrtvých,

mnoho živého na kmeni – strom je mladý…

tvarují nejméně dva roky po přesazení, ale nevyplácí se spěchat, a tak podle růstu, stavu rostliny i po 3 až 5 letech…

v prvních tvarováních klade důraz na linie – tvar větví, kmene,… krásu nasazení větví je třeba ukázat, detaily by měly oslovit…

k jalovcům – ne zelené koule…ve vzhledu rostliny mít vždy cosi svého… 

Na menších rostlinách, které mistr nechal po sále kolovat jsme si mohli i na těch nejmenších detailech prohlédnou a osahat výsledky pěstování a pečlivého tvarování, v Evropě léty ověřené, a tak zcela jistě i pro nás vhodné cesty …

V další části dema / i v zahradě / jsme viděli rostliny z loňského tvarování. U některých rostlin, /jak je vidět na obrázcích v připojené galerii /, pan Auer s pomocníky provedl další dílčí zásahy – ohýbání silných starých větví s jejich nalomením, jejich fixaci, zpevnění lýkem a dráty atd. Zahájil práce na dalších rostlinách, i ukázal jemné detaily tvarování naší domácí borovice a vysvětlil „ zásady“ tvaru „ litráta“ …

Chvíle posezení, dobrá svíčková v hospůdce , a tak zase příště ….

Za příjemný víkend děkuji Sosnovcovým , panu O.Auerovi, i všem aktivním účastníkům, přátelům bonsjí, se kterými jsme se tu v tomto víkendu setkali…

Domovská stránka O.Auera .: www.bonsai-auer.com

Domácí – Bonsai Sumiko .: www.bonsai-sumiko.cz

Stránka Lukáše Sirotného s další reportáží.: www.bonsairoznov.cz

fotoalbum – Pan Othmar Auer a Nedrahovice 2010

Hezký den Vám všem