Nářadí a pomůcky určené k ošetřování bonsají

Asi u nás nejsem sám, kdo v začátcích používal nejrůznější zahradní nůžky a všelijak doma upravované kleštičky a podobné nástroje. Ve většině případů, bohužel, tyto nástroje nemají kvalitní ostří a dlouhou životnost.

U známých tvůrců bonsají je tradiční japonské nářadí nepostradatelné. Tvary a i velikosti jednotlivých nástrojů desítky let vyvíjelo několik úzce specializovaných firem .Základní nářadí tvoří téměř ve všech případech stroji sériově vyráběné přesné výkovky. Nářadí je pochopitelně vyráběno a prodáváno v různé kvalitě, mnoha různých velikostech, různých délkách i rozdílných šířkách ostří. Na připojených fotografiích se můžete podívat jak který nástroj z těch které v současné době používám, vypadá.

Za základní nářadí a pomůcky po letech používání považuji :

Dlouhé nůžky – slouží ke stříhání pupenů, měkkých rašících výhonů a slabých větviček uvnitř koruny + kratší univerzální nůžtičky které se vejdou do ruky při práci s dráty.

_n01 _n03 _n08

Krátké nůžky s velkými oky – jsou určeny ke stříhání silnějších větviček , po obvodu koruny a kořenů při přesazování.

_n02

Konkávní kleště – jsou vyráběny v celé škále druhů a používány k odstranění silnějších větví , kořenů, suchých větví a různých boulí, pahýlů atd. Jsou vyráběny s ostřím rovným, šikmým, půlkulatým i kulovitým pro stříhání ve všech možných pozicích

_n04 _n05 _n06

Některé jsou určeny i k nastřižení – naštípnutí větve či kmene při extrémních ohybech

_n07

Nůžky na drát – jsou dle velikosti a pevnosti určeny ke stříhání různě silných drátů při upevňování a tvarování rostlin

_n09

Ploché kleště – poslouží při práci s drátem, upevňování rostlin, ohýbání větví s dráty, a i odstraňování kůry / techniky shari, jin

_n10

Pilka – krátká , úzká obvykle s kalenými a křížově broušenými zuby. Použití k odstraňování silnějších větví a kořenů, které je sice možné odstřihnout ale obvykle je lépe nůžkami pouze začistit a uhladit řez

_n08

Háček používán při přesazování na uvolnění a rozpletení kořenů, jídelní hůlky pro zapravení substrátu ke kořenům

_n16

Sázecí lopatky a síta – slouží k manipulaci se substráty při sázení

_n20

To jsou základní nástroje. Někteří pěstitelé používají pro různé práce zvláštní nástroje, kterých je velké množství. Slouží ke stříhání listů, mají různě skloněná a prodloužená ostří, slabší a dlouhé nůžky a kleště se používají při pěstování Azalek a Rhododendronů, atd.

V dílnách některých tvůrců jsou vidět i různé další pomůcky jako jsou například ohýbadla používaná při tvarování silnějších kmínků a větví, které již není možné upevnit do potřebné polohy ovinutím silným drátem. Občas jsou používány i ohýbací a stahovací svěrky.

_n15

Napínací šroubové svorníky – slouží k napnutí drátů při ohýbání rostlin pomocí vázacích drátů.

_n16

Otočné desky a stavitelné kruhové stojany – pomocné stolky, jsou pomůckou při přesazování a tvarování rostlin. Někteří pěstitelé mají dokonce své rostliny i na stanovištích trvale umístěny na otočných deskách aby bylo možno lehce i velké a těžké rostliny otáčet, zalévat a prohlížet ze všech stran. Bylo by opět možno jmenovat ještě celou řadu dalších více či méně jednoúčelových nástrojů které se občas používají. Jsou to různá dláta, nože malé i větší ruční frézy, vrtačky, brusné a řezací kotouče, ale i motorové pily , soupravy řezbářských nástrojů atd.

_n11 _n12

opalovací lampy

_n17

Frézky – to jsou stroje – frézy to jsou nástroje pro speciální použití. Uplatnění najdou u zkušených tvůrců, a to většinou ještě jen při tvarování a úpravách již mrtvého dřeva a některých velkých rostlin.

Je asi třeba zde také uvést, že téměř všechny práce prováděné frézami je možno provést pilou a vrtáky + ve všech případech dokončit řezbářskými dláty a noži.

_n13 _n14

Nesmíme zapomenout také na pomocné materiály jako je lýko a modernější bandážovací pásky, které používáme na zpevnění větví při poranění nebo náročnějších ohýbáních.

_n18

Plastová sítka slouží na zakrytí drenážních otvorů misek.

Při ošetření větších ran používáme obvykle přípravky na hojení ran jako je štěpařský vosk nebo obdobné pasty a tmely ze zahraničí. Na konzervaci a vybělení mrtvého dřeva je na trhu k tomu určený přípravek –bělidlo.

_n19

Údržba a ostření nářadí.

Dobrý řemeslník se pozná podle kvality dokončené práce, ale i podle toho jaké má nářadí a jak se o ně stará. Při práci s rostlinami dochází k otupení ostří i těch nejkvalitnějších nástrojů, a také k zalepování nástrojů pryskyřicí . Při kontaktu s kořeny se nám na některé nástroje nalepí půda a tak je třeba vždy po skončení práce nářadí pečlivě vyčistit – namazat a uložit. Doporučuji vždy všechny nástroje očistit kartáčem a ostří nástrojů otřít hadříkem namočeným v lihu. Je to desinfekce a zároveň takto snadno setřeme zbytky pryskyřic dříve než nám na nástrojích zaschnou a ztvrdnou . Všechny čepy a pohyblivé části po očištění jemně namažeme jemným olejem. Pokud jsme nástroje při práci otupili je nutné je nabrousit. Tupé nástroje trhají pletiva rostlin a práce je s nimi obtížnější. Nedoporučuji strojní broušení. K tomu je třeba velké zručnosti. K ručnímu broušení jsou vhodné jemnozrnné brusné kamínky z korundu. Jsou k dostání v obchodech s brusivy. /dost používaný brusný kamínek je na obr.n011/. Vždy si dobře prohlédneme ostří a ve vodě namočeným brusným kamenem krouživými pohyby / tak jak brousívali sekáči kosy / nabrousíme otupené ostří. Brousíme jenom ta místa , která byla nabroušena již výrobcem. Občas se stane že na nůžkách ulomíme špičku. Zpět nám ji již nikdo nevrátí, ale po zabroušení , eventuelně zkrácení ostří je možno poškozený nástroj ještě dále používat.

U některých i velmi kvalitních nástrojů, po stříhání suchých – tvrdých větví zjistíme, že se nám nůžky zcela nedovírají. V některých případech takto výrobce chrání své nástroje, aby nedošlo k rozlomení – vylomení ostří. Ponechává oka a část rukojeti nástrojů „měkké“. A tak po narovnání je většinou možno tyto nůžky opět bez potíží používat.

To jsou povšechné základní informace , je velké množství dalších možností i nástrojů a pomůcek které je možno při tvarování a pěstování bonsají použít….A jak vypadá nářadí v rukou japonského mistra si můžete prohlédnout na obrázcích.

n22 n23

Kunio Kobajaši na ukázce tvarování, kongres EBA, San Marino ,2004.