Mnohý keramik, „pálící“ jen v elektrice se tak může alespoň zasnít…

bonsai_pot_1_1To je větička, kterou v souvislosti s naší prací napsal keramik Tomáš Macek… www.artkeramika.cz
Já se musím přiznat k tomu, že zdaleka ne vše vzniká u nás vlastním vývojem, a že pomocníkem, jednou z mých inspirací (a i zdrojem celé řady materiálů) je keramické studio Mirky Randové a Petra Nováka. Jsou to jednak aktivní lidé s toulavýma botama, a i když o hodně mladší, tak v práci s hlínou a glazurami zkušení tvůrci.

Setkali jsme se poprvé prostřednictvím pro mě velmi zajímavé kopie několika stránek informací o keramických surovinách a glazurách. Druhé setkání již bylo naživo, (u jejich mobilní pece) u Sosnovcoů – www.bonsai-sumiko.cz. S Anitkou jsme pečlivě poslouchali, koukali, glazovali i vypálili pár misek. Byl to jeden z posledních krůčků na cestě vývoje, před stavbou naší vlastní pece.
Zaujala mě různorodost barev i struktura povrchů keramiky pálené dřívím. Alchymie přípravy glazur, i předem promyšlené umístění výrobků v peci. Rozdílné jsou tak barvy z nejteplejších míst pece, jiné v těch chladnějších. Matné povrchy a nálety popelů, měnící se barvy přírodních materiálů – šlemovek, použití popelů ze sena, slámy, křídlatky atd… Řada glazur ale i výpaly ohněm, dřívím, připomínají postupem výroby i výsledky tradiční Japonskou keramiku, kterou mají rádi snad všichni pěstitelé i přátelé bonsají.
A tak vám chci tímto práci mých přátel představit. Jsou to jak Mirkou, převážně na zakázku, a na míru, vyráběné bonsai misky, tak i Petrova keramika čajová .
Malou část jejich keramiky můžete vidět na obrázcích připojené galerie, další na jejich webech. Ten trošku starší najdete na adrese: www.artkeramika.cz/keramikstudio/ A ten ještě ne zcela dokončený, ale již se spoustou informací na : www.kcdoupe.cz/cs/

Fotoalbum – Mnohý keramik, „pálící“ jen v elektrice se tak může alespoň zasnít…