Podzimní Libčany - u Pišlů

libcanyZ loňského roku mi zůstala na disku neupravená série obrázků z naší návštěvy . A tak, omlouvám se, trošku se zpožděním.

Myslím si, že toto nejstarší české bonsai centrum není nutné představovat. Snad jen připomenutí, že díky obchodům Jaroslava Pišla se k nám již před cca 20 lety dováželo slušné bonsai nářadí, zahraniční knihy, keramika i množství rozličných rostlin.

A tentokrát nás s Anitkou, zajímá / právě tu probíhá tradiční soutěž v tvarování / i komorní doprovodná výstava našich přátel z klubu Bonsai Kai  – www.bonsai-kai.cz.

Pokračování tohoto článku »»»

Doupě

doupeKdyž jsem se před časem s tímto názvem setkal poprvé, pomyslel jsem si, že i bydlení /s mými pěti medvědy / by někteří méně odolní jedinci mohli občas nazývat třeba brlohem. Nedalo mi to , ale po hledání s Google mi můj PC nabízel Literární doupě, Dračí doupě – a tak jsem to pustil z hlavy. Až po dalším setkání jsem pochopil, že se asi nejedná jen o úsměvný slengový název stylu bydlení, ale snad o budované sídlo kdesi na Českomoravské vysočině.

To už je dávno, a tuto malebnou vesničku o níž je zmínka ve starých kronikách snad již v roce 1580, ležící v lesnaté krajině 593 m. n.m., rozestavěnou základnu našich přátel, kousek od Telče, jsme od té doby navštívili vícekrát.

Pokračování tohoto článku »»»

Pan Othmar Auer a Nedrahovice 2010

nedrahovice2010Po roce se opět přesouváme do zahrady Sošintei. Vyjíždíme s Anitkou již za tmy, je to pro nás rovných 250 km, ale cesta ubíhá dobře a tak jsme na místě opět včas. Zahrada našich přátel je opět trošku jiná, po nočních mrazících v předchozích dnech, v barvách do zlaté – hezká…

K úvodní přednášce jsou tentokrát připraveny i rostliny které přivezl pan O. Auer ze své zahrady v Brixenu. Je to několik borovic, jalovců a nádherný jilm v různém stadiu vývoje. Poslouží mistrovi k názorným ukázkám jak a co…

Pro mě je velmi zajímavý jak komentář k jednotlivým rostlinám, tak informace o jejich stáří a postupném vývoji – způsobu tvarování, ale především dlouholetého pěstování těchto rostlin, rozdílným postupům péče u jednotlivých druhů ….

Pokračování tohoto článku »»»

Martin´s Smokeless kiln – jak to dopadlo

martinvypalV předchozí galerii jste si mohli prohlédnout průběh výpalu – dva dny topení v nové peci. Dnes, v pondělí, po třech dnech chladnutí se všichni těšíme, že uvidíme jak to v tom ohni a žáru vše dopadlo… Martin opatrně vybourává zazděný vstupní otvor…no a vše ostatní si snadno přečtete z tváří zúčastněných přátel a hostů…Na první zkušební výpal a velice pestrou směs zboží z různých hlín od řady tvůrců jsou výsledky, domnívám se velmi dobré. V žáru obstály i všechny misky „ z last minute“ – vyráběné na poslední chvíli, zboží z porcelánu i šamotu… A tak do večera prohlížíme a přebíráme jak a co vyšlo, kde se otiskly lístky bambusů a trávy, jinde kreslily tavící se živce a plameny… popíjíme čaj, a pomalu se opět loučíme i s mistrem Masakazu Kusakabem.
Ráno se vrací domů do vzdáleného Japonska…

Pokračování tohoto článku »»»

Martin´s Smokeless kiln

martinPo roce jsem se opět vypravil na návštěvu k přátelům, keramikům, do jihočeského Klikova. Tentokrát je toto naše setkání ještě více pracovní…ve víkendu vypálili „kaselku“ a na vstup do života je tu připravena nová pec na dříví postavená dle návrhu našeho vzácného přítele, Japonského keramika a stavitele pecí , mistra Masakazu Kusakabeho – www.miharuarts.com.
Pár obrázků z točení a i této tehdy ještě jen rozpracované stavby je v mé reportáži z roku 2009.
A tak i tentokrát se můžete podívat jak se mistr lehoučce mazlí s hrčířskou hlínou, a ta jeho ruce poslouchá… vázičky, mističky, potom trošku přitvrdí a do hlíny zamíchá kde co …A výrobky, nazval bych to „last minute“ a jsem moc zvědavý jak budou vypadat po výpalu…a stěhujeme se k nové peci „ na Hlinici“.
Počasí je letos nevlídné, ale otrlé jedince to nijak nezbrzdí…, a času není nazbyt.

Pokračování tohoto článku »»»